Strict Standards: Only variables should be passed by reference in /home/samuelno/public_html/plugins/content/facebooklikeandshare/facebooklikeandshare.php on line 357
VC-test i Torsby

VC-test i Torsby

I söndags var det dags för VC-test i Torsby. Det bjöds på två hårda race uppför Hovfjället (med 2h mellanrum) klassiskt och Skate. Hovfjället-backen är 7.4 km och stiger ca 400 höjdmeter. 

Jag slutade 3:a i båda racen efter mkt duktiga Bill Impola och Marcus Johansson, som vann varsitt race. Markus Johansson (VM 4:a och SM-vinnare i fjol) vann det klassiska och team Coop-åkaren Bill Impola (som kört både rullskid-VM och flertalet VC-lopp tidigare år) vann Skate-loppet.

Tack Valbergsängen för det fina boendet och Eagle, Atomic, Salomon, Udéns Sport, Suunto, Casco m.fl. för den grymt snabba utrustningen samt tack till Umara, så jag orkade två race! :)

 

Resultat:

 

Masstart klassisk teknik 7,4km

H 17-20

1 LENNARTSSON Lucas Garphyttans IF 25:44 00:00

2 ANDREÉ Fredrik Bengtsfors BOIS 26:40 00:56

3 HERMANSSON Pontus Ulricehamns IF 28:00 02:16

4 FAHLÉN Tom Landsbro IF SK 28:08 02:24

5 PERSSON Anton SK Bore 29:24 03:40

6 BRANDER Magnus Åmotfors IF 31:00 05:16

D 21

1 NILSSON Emma Brandbols SK 32:56 00:00

2 NILSSON Josefin Filipstads SF 38:20 05:24

H21

1 JOHANSSON Marcus Ulricehamns IF 24:31 00:00

2 IMPOLA Bill SK Bore 24:57 00:26

3 NORLÉN Samuel IK Stern 25:12 00:41

4 IMPOLA Jack SK Bore 26:14 01:43

5 ANDERSSON Johannes IF Ski Team Skåne 26:55 02:24

6 SVENSSON Emil IFK Skövde 27:06 02:35

7 WESTMAN Tobias IK Stern 27:42 03:11

8 IMPOLA Bob SK Bore 27:48 03:17

9 PETTERSSON Gustaf IF Ski Team Skåne 27:54 03:23

10 SVEDER Simon Hällefors SK 28:22 03:51

11 RINGSBY Johannes SK Bore 29:36 05:05

12 BLOM Rasmus Torsby 30:25 05:54

 

Masstart fri teknik 7,0km

H 17-20

1 LENNARTSSON Lucas Garphyttans IF 22:24 00:00

2 ANDREÉ Fredrik Bengtsfors BOIS 23:17 00:53

3 PERSSON Anton SK Bore 24:05 01:41

4 HERMANSSON Pontus Ulricehamns IF 26:19 03:55

H21

1 IMPOLA Bill SK Bore 20:38 00:00

2 JOHANSSON Marcus Ulricehamns IF 21:28 00:50

3 NORLÉN Samuel IK Stern 21:54 01:16

4 ANDERSSON Johannes IF Ski Team Skåne 22:40 02:02

5 IMPOLA Bob SK Bore 22:57 02:19

6 IMPOLA Jack SK Bore 23:06 02:28

7 WESTMAN Tobias IK Stern 24:30 03:52

8 RINGSBY Johannes SK Bore 24:36 03:58

9 PETTERSSON Gustaf IF Ski Team Skåne 24:51 04:13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 






Add comment


Security code
Refresh

2017  Samuel Norlén     - New Minds